Referencie

Dula ku pôrodu bolo moje najlepšie rozhodnutie. Pred pôrodom mi bola psychickou podporou a počas pôrodu, najmä v nemocnici, osoba na ktorú som sa mohla spoľahnúť, splnila mi všetky moje želania a vďaka nej mám na pôrod krásne spomienky. Každej žene by som dopriala dulu ku pôrodu ako je Betka.

Dominika

Ako začať? Pôrody sú zázračné. Všetky. Môj prvý som zažila v pôrodnici a bol vskutku rýchly, nestihla som ho ani precítiť ... akoby sa udial mimo mňa. Druhé tehotenstvo, sme s manželom začali oslavovať priskoro. Po pár týždňoch nás však táto radosť opustila, napriek snahe pomôcť si rôznymi spôsobmi. Už v tom čase mi bola Betka veľkou oporou, boli sme denne v kontakte a poskytla mi mnoho cenných rád. Zvládli sme to aj vďaka nej najlepšie ako sme mohli. Chcelo by to dlhý samostatný príbeh o nemocničnom pôrode, a ďalší samostatný o potrate ale teraz chcem o inom. O druhom pôrode. Keď som zistila, že som znovu tehotná, Betka bola jednou z prvých osôb, ktorým som sa zverila s touto novinou. Najprv som sa veľa vypytovala a zdieľala pocity. A tak mi Betka v jeden deň vnukla myšlienku o pôrode doma. Zrejme to vycítila, že aj toto je pre mňa možná cesta, lebo povedzme si pravdu, nie je to úplne pre všetkých. Odvtedy plynuli mesiace plné premýšľania, prípravy, plánovania aj vzdelávania sa. Betka mi vždy ukázala možnosti a dala mi priestor vyberať si to ideálne pre mňa. A to som presne potrebovala - nasmerovať a mať možnosť rozhodnúť sa sama. Takto nám to klapalo s absolútnou dôverou na obidvoch stranách. Ja verím Tebe a Ty veríš mne. Podľa mňa práve o tomto je práca duly a Betka ju tak nielen robí ale aj prežíva. A samotný pôrod? Úžasný... nie len, že bol. Ja z pocitov počas pôrodu čerpám energiu dodnes, taká sila. Betka, bola si pri mne, bola si so mnou ako priateľka, rešpektovala si všetky moje priania, o ktorých počas pôrodu nie je čas hovoriť. Vedela si presne, čo potrebujem aj bez slov. Boli sme úplne ticho, iba si mi pripomenula krásny hlboký dych a tým zároveň uvoľnenie. Dych bol pre nás niečo ako heslo do najväčšieho uvoľnenia. Lebo ja som chcela porodiť zrovna tak. V pokoji. Milujem ťa Alžbeta! si človek, čo žije kvalitný život... a Ďakujem Ti za sprevádzanie cestou ku splnenému snu.

Timea

Ako prvorodička som nemala predstavu, ako zvládnuť pôrod, partner síce pri ňom mal byť a aj bol, pre neho to ale bolo už tretie dieťa... Potrebovala som mať pri sebe niekoho, kto ma pochopí a podporí v tom, čo a ako som počas pôrodu chcela a očakávala. Už samotná príprava pred pôrodom s dulou mi poskytla pokoj, istotu a silu. Mala som termín pôrodu určený počas vianočných sviatkov, nakoniec som Nový rok trávila v nemocnici, lebo som prenášala. Dula mi v tom čase veľmi pomohla po psychickej stránke, podporila, poradila a pomohla mi v tom, čo som potrebovala, upokojovala ma, trpezlivo vysvetľovala... Keď konečne prišiel pôrod, veľmi mi pomohla masážami, pri sprchovaní, pri kontrakciách, bola so mnou stále, podporovala a upokojovala ma, nakoniec si jej prítomnosť a pomoc pochvaľoval aj môj partner. Po pôrode ma nasmerovala, ako správne kojiť, odpovedala na moje mnohé otázky... Neviem si predstaviť pôrod bez duly, všetkým ženám veľmi odporúčam prítomnosť duly pri pôrode. Ďakujem za všetko.

Bea

Vďaka Alžbetinmu milému a citlivému prístupu, som sa zbavila nutrilonu, ktorý som si priniesla z pôrodnice spolu s kopou nesprávnych a zmätočných informácii o dojčení. Vyhľadať laktačnú poradkyňu bola najlepšia vec, čo som mohla urobiť. Naučila ma rozoznať kedy bábo pije, poradila mi ako zvýšiť tvorbu mlieka a veľmi mi rozšírila obzory v oblasti kontaktného rodičovstva či nosenia detí a za to všetko som jej naozaj vďačná, je to definitívne človek na správnom mieste.

Monika

Som veľmi vďačná, že mi do cesty v živote prišla Betka. Bolo to na začiatku tehotenstva. Keďže mňa aj môjho partnera zaujíma ľudské telo, tak sme mali množstvo otázok počas celého tehotenstva, ktoré nám Betka vždy zodpovedala. Bola mi nápomocná pri akomkoľvek či malom alebo väčšom "probléme", ktorý som sa potom dozvedela, že často x ani problém nebol 😉. Je mnoho vecí ktoré nás nik neučí, a často panikárime aj pri maličkostiach. Som vďačná, že mi Betka bola oporou počas tehotenstva ale aj po pôrode pri dojčení. Tam tých ťažkých situácií pre mnňa bolo dokonca viac. Chvála

Lenka

S dojčením som nemala žiadny problém až do troch mesiacov mojej malej. Vtedy nastali problémy a mliečko sa mi prestávalo tvoriť. Skúšala som rôzne babské rady, homeopatiká, jednoducho všetko čo mi kedy kto poradil, ale stále nič nezaberalo. Nakoniec som si k sebe prizvala laktačnú poradkyňu p.Kobydovú a som za ňu nesmierne vďačná, pretože mi ešte dala nádej a utvrdila ma v tom že to pôjde, a že keď naozaj chcem tak sa to dá a veruže sa to aj dalo.

Nicol

Alžbetka už svojou prítomnosťou upokojuje...nezasahuje, keď netreba, je veľmi intuitívna. Podporí ženu v tom, aby našla silu a dôveru v seba samu. Vždy je tu, keď ju človek potrebuje. Poradí, pomôže. Bolo úžasné mať ju hneď na druhý deň po pôrode pri sebe. Som vďačná za to, že sme priateľkami ❤️

Neli

Betku odporúčam všetkými desiatimi. Absolvovala som s ňou laktačné poradenstvo pred pôrodom a konzultovala som s ňou rôzne veci od dojčenia, cez spánok a nosenie bábätka až po príkrmy aj po pôrode. Ako vystresovanú prvorodičku ma vždy upokojila a pomohla mi, či už radou alebo odkazom na externé zdroje.

Anička

Ako prvorodička a fanúšička kníh som si nakúpila a popožičiavala knihy o tehotenstve a materstve či výchove detí, no knihy nenahradia rady skúsenej maminy a študovanej duly Bibi. Preto som veľmi rada, že som mala tú možnosť využiť jej služby (ktoré som dostala ako svadobný dar od kamarátov, vďaka za nich a za tento dar 🙂). Stretnutia s ňou boli veľmi prijemné, plné informacií a praktických rád ,ktoré mi pomohli pochopiť čo ma čaká pri pôrode a pripraviť sa naň tak, aby som sa tešila a nebála sa, že to nezvládnem 🙂. Možno aj preto som rodila tak ,ako som si to "vysnívala". Taktiež po pôrode mi bola vždy ochotná odpovedať na akékoľvek moje otázky ohľadom dojčenia a starania sa o dcérku a uistiť ma, že všetko bude fajn. Bibi ako dulu tak môžem len odporúčať vštekým budúcim aj súčasným maminám 😉.

Mirka

Škoda, že som sa pri prvom bábätku nevenovala viac príprave na pôrod, ale asi to tak malo byť. Pri druhom som už nič nenechala na náhodu (človek už vie do čoho ide) a som veľmi rada, že ma osud spojil s tak milou a empatickou osôbkou ako je Betka. Našťastie, aj napriek Covidu a iným tehotenským "problémom" ma nakoniec mohla sprevádzať pri pôrode a som jej za to veľmi vďačná! Mať pri pôrode ženu po boku je veľká pomoc! Vie sa do danej situácie vcítiť a čo bolo pre mňa dôležité, Betka mi vyšla v ústrety so všetkými mojimi želaniami. Sprevádzala ma takmer celým tehotenstvom a počas pôrodu mi bola veľkou psychickou oporou! Odporúčam všetkými desiatimi, a ak sa nám pošťastí ďalšie bábätko, viem koho poprosím o sprevádzanie ❤️

Nikola